Rosyjscy prawnicy ostrzegają, że prawo E-pay może mieć wpływ na Bitcoina.

Nowe rosyjskie prawo zakazujące anonimowych wpłat na fiaty w portfelach e-pay, takich jak PayPal, może mieć wpływ na użytkowników crypto, ostrzegali eksperci prawni w kraju.

3 sierpnia w Rosji weszła w życie nowa ustawa, która zmusza operatorów takich jak PayPal i krajowych konkurentów Yandex.Money, QIWI i WebMoney do blokowania swoich klientów przed anonimowym doładowywaniem kont. Wielu Rosjan korzysta z terminali płatniczych i platform operatorów telefonii komórkowej do zasilania portfeli cyfrowych.

Moskwa powiedziała, że wprowadziła prawo w celu walki z finansowaniem terroryzmu, praniem pieniędzy i handlem narkotykami.

Ale na RBC, chociaż nowa ustawa nie wspomina bezpośrednio o kryptońskiej lub krypto wymiany, eksperci powiedzieli, że efekty falowania dla branży są „prawdopodobne“.

Media zacytowały Dmitrija Kirillova, starszego prawnika w kancelarii prawnej Bryan Cave Leighton Paisner (Rosja) i wykładowcę prawa w Moskiewskiej Szkole Cyfrowej, jako stwierdzającego, że giełdy kryptońskie pozostają „poza nowymi przepisami i nie podlegają nowym ograniczeniom“.

Jednak Kiriłłow zauważył, że osoby, które kupią aktywa kryptograficzne za pomocą bankomatów, zostaną prawdopodobnie poszkodowane.

Twierdził, że rosyjskie banki zaczną uważnie przyglądać się wpłatom gotówkowym dokonywanym za pośrednictwem bankomatów i elektronicznych systemów płatności.

Prawnik powiedział,

„Rosyjskie banki i operatorzy systemów płatniczych będą zobowiązani do przestrzegania nowych wymogów i przestaną uznawać konta anonimowych osób, które korzystają z tych kanałów“.

W Rosji istnieją 53 bankomaty Bitcoin (BTC), a niektóre z nich obsługują również inne aktywa kryptograficzne, według danych z radaru bankomatów Coin ATM.

Rosyjscy prawnicy ostrzegają, że prawo E-pay może mieć wpływ na Bitcoin 102.
Źródło: coinatmradar.com
Antonina Lewaszczenko, członek Komisji ds. Wsparcia Prawnego Gospodarki Cyfrowej w moskiewskim oddziale Rosyjskiego Stowarzyszenia Prawników, powiedziała temu samemu mediatorowi, że ponieważ nowa ustawa wiąże się ze wzmocnieniem standardów w walce z praniem brudnych pieniędzy, kryptofon miał również podlegać kontroli rządowej.

Lewaszczenko zauważył, że w zeszłym roku w raporcie Financial Action Task Force (FATF) stwierdzono, że w rosyjskim ekosystemie e-pay’u istnieją „słabe punkty“ „ze względu na ryzyko anonimowości“.

Prawnik dodał, że rosyjskie organy regulacyjne mają nadzieję na zwiększenie przejrzystości systemów pieniądza cyfrowego w wyniku tych zaleceń.

I chociaż nowe prawo nie dotyczy aktywów kryptograficznych, „w przyszłości, to prawdopodobnie się zmieni“ – podsumował prawnik.